Carena fata, stanga spate si faruri

Carena fata, stanga spate si faruri

Mesajde Samo » Mar Mar 25, 2014 8:38 pm

Dupa cum ziceam pe la "Motocicleta mea" Africana mea va avea parte de un facelift, drept urmare m-am hotarat sa dau carena fata si farurile originale, va urma in curand si cadrul de bord (e trei sferturi sablat momentan) si ghidonul care nu este original,este cam jumate/trei sferturi din cel original (nu am poze cu el momentan ca e la Rasnov la sablat si el)
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
ImagineImagineImagineImagineImagineImagine
ImagineImagineImagineImagineImagineImagine
Imagine Imagine Imagine Imagine

La carena fata am fost nevoit sa "incropesc ceva" pentru ultimele doua gauri de la parbriz, urechile fiind mai mult decat rupte. Carena spate este cea pe care am luat-o de la Fairplaybiker din CJ, eu am luat-o mai mult pentru usita de la spatiul de depozitare. Nu pun preturile,cine vrea ceva poate sa trimita pm cu o oferta si de acolo putem incepe negocierea.
O sa fac poze si cu ghidonul si cadrul de bord,cand ajung prin Rasnov.
https://www.facebook.com/PencilNex
Samo

Motocicleta: RD04

Re: Carena fata, stanga spate si faruri

Mesajde raoulserban » Mie Mar 26, 2014 9:13 am

te inteleg acum de ce vrei sa mergi pe Boano.
ca fapt divers , ma roade o curiozitate morbida, cat a costat motocicleta si de unde e venita ea. imi poti da raspunsul pe PM. Nu de alta dar daca e ceva ieftineala tare la samsar apoi as vrea si eu una
raoulserban

Motocicleta: afriKa twin rd04

Mesajde Samo » Mie Mar 26, 2014 9:42 am

N-am nimic de ascuns, motocicleta nu vreau sa calculez cat a costat ca ies rau de tot (-){||} (-):[''\}=
Povestea ei e urmatoarea: eu aveam BMW F650 CS (modelul ala de strada,transmisie pe curea si alte shit-uri), am scos bmw-ul ala la vanzare si nu am avut nicio oferta pentru el,nici la 1700 de euro; am gasit Africana asta pe bikeshop cand ma dadeam pe net intr-o duminica seara si am zis sa-i trimit omului un mail in vederea schimbului, asa, just for fun (mai incercasem cu Transalpuri, TDM-uri, CB750-uri si un Suzuki Inazuma si NIMIC). Luni m-a sunat omul, miercuri ne-am intalnit la benzinaria de la Rupea (omul fiind din Tg. Mures), le-am testat,am stat cateva ore bune de vorba si la plecare am ajuns sa plecam fiecare pe motorul celuilalt (-)[[_+0{ Evident ca pana acasa mi-a intepenit gura de cat am zambit. Dupa 2 saptamani de stat cu motorul m-am hotarat sa-l tin, din fericire pentru mine si lui i-a placut motocicleta mea drept urmare am facut actele dupa vreo luna de la prima intalnire si am mai avut nesimtirea sa-i mai cer 200 de euro diferenta. Si cam asta e povestea ei... Ca istoric, stiu ca tara de origine e Germnaia si ca e posibil ca motoruls a fi stat vreun an in parcul auto de la intrarea din Mures,dinspre Sighisoara, probabil de acolo si multele pete de rugina.
Samo

Mesajde cstelia » Mie Mar 26, 2014 3:14 pm

Si carena Boano de unde iei?
Sau te orientezi spre o copie moldoveneasca?
Powered by morning coffee
cstelia

Motocicleta: XRV's

Mesajde Samo » Mie Mar 26, 2014 10:16 pm

Domn' Profesor, am carena Boano (copie romaneasca din ce am inteles), feel-ul e placut la ea, maine imi vine un set de faruri de ceva Aprilia de 125,care masoara tot 10cm in diametru si au un pic de loc intre ele, deci sper sa se potriveasca in locasul lor, mai ramane de facut un cadru de bord care sa sustina toata nebunia si sunt in business.
Am inteles ca pierd un pic din protectia la vant,dar oricum,cea de la corp nu m-a deranjat niciodata,iar cea de la cap poate se va imbunatati un pic,oricum nici cu parbriz MRA nu eram ferit de vant in fata
Samo

Mesajde Andry » Joi Mar 27, 2014 7:10 am

Păi şi farurile de AT ce diametru au? 14-15 milimetri ^ 10 ?

Pentru mine n-au fost vreodată suficiente parbrizele din comerţ pentru a avea linişte în dreptul căştii, indiferent de marca şi modelul de parbriz. Iar cele cu deflector .. pas fără. Numai cu deflectorul pe care l-a făcut RomiC ( gen Puig/TT ) am reuşit s-o mai dau la pace.
Nu-i înţeleg pe unii când afirmă că "e silenţios dom'le" când mie ( la super înălţimea mea ) îmi vâjâie capul ca-n maşina de spălat. ( şi nu-i cascheta de vină ). Probabil că n-au avut parte de-o călătorie liniştită, ca să tânjească pe urmă după liştine în toate plimbările.

Deci da, cred că-mi iau un tourer pursânge.
Andry

Motocicleta: XRV750 Gri-Negru

Mesajde Samo » Joi Mar 27, 2014 7:35 am

Andry, esti sigur ca nu e casca? Poate ceva cu mai mult burete la urechi, un Uvex un Scorpion din ala cu perna de aer,mai strange un pic obrajii si face un pic de liniste.
La mine e nasol ca din cauza inaltimii imi vine vantul fix in viziera astfel incat daca deschid viziera dupa 50 sau o flip-ui simt ca nu mai am aer si abia pot tine ochii deschisi, in schimb pe naked eram ok, ma lovea vantul cu totul, curentul nu era reorientat doar in zona castii. Parbrizul la africana isi face treaba, daca ma las cu 10-15 cm mai jos,dar nu e comod sa stau asa.
Samo

Mesajde Andry » Joi Mar 27, 2014 12:11 pm

La fel e şi în cazul meu, 10cm mai jos. Dar pentru ce? Am încercat şi cu alte căşti, o să încerc chiar şi cu un Scorpion 1100 ca să verific, dar consider că rezultatul va fi acelaşi atât timp cât curentul se sparge-n cască.
Andry

Motocicleta: XRV750 Gri-Negru

Mesajde Korben » Joi Mar 27, 2014 1:04 pm

eu (177 cm) folosesc parbriz original de africana si mai nou casca Schuberth
Nu afirm ca e liniste dar diferenta fata de casca Uvex e colosala
Teoria spune ca vortexurile de aer trebuie sa vina undeva pe gat, nu mai sus, casca trebuie sa fie ori in zona expusa vantului (cazul meu) ori in zona de liniste - cazul tourerelor cu parbrize mari si/sau elaborate
Imagine
Korben

Motocicleta: XRV750 RD07A

Mesajde Samo » Joi Mar 27, 2014 1:10 pm

:lol: Si totusi, nu vrea nimeni o carena si un far?

P.S. Korben, si eu am simtit diferenta asta pe BMW, doar ca la mine a fost downgrade de la Uvex Boss poavision la Nolan N90 (dar se stie ca flip-flopurile sunt mai galagioase).
Samo

Următorul

Înapoi la Piese de schimb