Marius R si zepelinul

Marius R si zepelinul

Mesajde marius.roibu » Joi Aug 04, 2011 8:22 pm

Pentru ca e frumos atunci cand vezi un nume sa stii si ceva despre persoana, si de ce nu cate ceva despre cele care ne au unit ma adresez voua!

Printre voi Marius Roibu, nascut prin '85 ianuarie intre zile mari, Unirea Principatelor si Aniversarea "preamaritului carmaci". Crescut departe de Craiova, la poalele Tampei. Pe motoare le am avut in sange de mic dar abea acum 3 ani am avut prima motocicleta. Am schimbat cateva pana am ajuns sa am Africana, la inceput incercand sa ma conving ca e mai intelep sa am altceva. In cele din urma, in lupta dintre inima si ratiune....cea mai puternica a castigat...si iatama printre voi!...
===================
Alaturi de ea
===================

O honda Africa Twin Rd07 din 1993. Am cumparat-o de la o persoana care nu si-a iubit motocicleta si nu a facut nimic pentru ea. Starea in care am luat -o a fost una de degradere evidenta, motorul stand abandonat pe o faleza inca din 2009 pana in iunie 2011 cand a intrat in posesia mea. Am ales-o pe ea pentru ca mi-a placut intotdeuna sa readuc la prima tinerete diverse. Stiam ca se poate face ceva frumos din ea. Cunostintele le aveam (pentru ca mai facusem asta o data cu un Transalp), obiectul....ma aflat in fata lui, si asa a inceput acesta iubire. Ca oricare alta, a avut urcusuri si coborasuri, momente de cumpana si dezamagiri insa, dupa peste 2 luni de munca aproape zilnica si o investiei destul de substantiala as putea spune s-a ajuns aici.

Nu voi da detalii despre ce am facut la ea aici, pentru ca nu este locul, dar voi incerca undeva pe forum sa creez un topic despre asta, in parte pentru ca sunt mandru de munca mea, pentru ca am facut o singur, si poate cel mai important - pentru a arata si altora care inca se indoiesc, ca avand rabdarea necesara poti face motocicleta visurilor tale sa te astepte zambind in fata blocului in fiecare zi.

Si pentru ca asa este frumos cateva poze cu noi!....

Fişiere ataşate

1.jpg
Ea la finalul proiectului
2.jpg
Un alt profil
3.jpg
Si cel care i-a fost alaturi
Imagine
marius.roibu

Motocicleta: XRV 650 RD03

Re: Marius R si zepelinul

Mesajde dhamzea » Vin Aug 05, 2011 2:13 pm

Domnule, jos palaria, faina treaba , nu stiu cum era inainte, dar acum arata bine.
Bravo tie !
Sa te bucuri de ea!
\m/
dhamzea

Motocicleta: Africa Twin RD04

Mesajde marius.roibu » Vin Aug 05, 2011 6:22 pm

In topicul de aici:

viewtopic.php?f=39&t=92

detaliez de la ce s-a plecat....si unde am ajuns! Diferenta e oricum mare!...O sa incerc sa scriu in fiecare zii si sa fie gata in maxim o saptamana
Imagine
marius.roibu

Mesajde serj » Vin Oct 14, 2011 2:33 pm

Frumos motor ai! L-am admirat marti :)

Imagine

(aveai manusile pe rezervor)
serj

Motocicleta: VFR 800, RD04

Mesajde gabitza_bv » Vin Oct 14, 2011 2:39 pm

mda, f frumos...alt cazan cu probleme cu tachetzii si cu relantiul cazut in baia de oloi...se apropie de un rd 03...da mai are pana acolo cale lunga :mrgreen:
gabitza_bv

Motocicleta: AT rd 07 A

Mesajde Korben » Vin Oct 14, 2011 11:37 pm

gabitza_bv scrie:mda, f frumos...alt cazan cu probleme cu tachetzii si cu relantiul cazut in baia de oloi...se apropie de un rd 03...da mai are pana acolo cale lunga :mrgreen:

Strugurii sunt prea acrii pentru vulpe
O fi RD03 buna, dar e doar prototipul a ceea ce a devenit adevarata africana ;)
Imagine
Korben

Motocicleta: XRV750 RD07A

Mesajde Mihutz77 » Vin Oct 14, 2011 11:51 pm

:D
Mihutz77

Motocicleta: Honda Africa Twin

Mesajde gabitza_bv » Sâm Oct 15, 2011 8:57 am

aveti noroc ca nu va pot exclude de pe forum, da o sa vb io cu modelatorul ... :lol:
gabitza_bv

Motocicleta: AT rd 07 A

Mesajde marius.roibu » Sâm Oct 15, 2011 3:01 pm

Bai gabi esti absolut criminal serios!....Serj, cum mama smeilor ai gasit motorul!...Inafara de 2 3 persoane din Craiova prieteni buni nimeni nu ar putea stii unde e parcata motocicleta aia in timpul zilei(undeva nu foarte departe de acolo lucrez eu!). Tu cum ai ajuns acolo ai avut treaba pe la Cargil?!
Ultima oară modificat de marius.roibu pe Mie Oct 19, 2011 12:22 pm, modificat 1 dată în total.
Imagine
marius.roibu

Mesajde serj » Dum Oct 16, 2011 11:05 pm

Dap, am fost la Cargill ;)
serj

Motocicleta: VFR 800, RD04

Înapoi la Membri