Back in the pack. RD03 project.

Lăudaţi-vă motocicleta (sau motocicletele)

Back in the pack. RD03 project.

Mesajde Namaste » Vin Ian 25, 2019 6:23 pm

Salutare tuturor.

O sa postez aici, pe transalp.ro si pe xrv.org.uk detalii despre reconditionarea unui RD03.
Sper ca informatiile sa ajute alti pasionati si de asemenea sa fiu ajutat cand raman fara idei.

Mai exact:

- cadrul este la sablat + vopsit electrostatic; - DONE

- motorul a trecut printr-o inspectie vizuala, nu ii pun nici lanturi nici ambreiaj momentan; DONE

- fata completa de CRF 450 e pregatita sa fie aruncata pe motor (ax rectificat si disc de frana supradimensionat, fara modificari la arcuri, nu simt nevoia, am 75 kg) - in drum spre Mandula pentru o verificare, instalat arcuri de 52

- amortizorul spate de KTM Adventure trebuie sa fie servisat, nu stiu inca unde; - tot in drum spre Mandula, la servisat si inlocuit arcul

- bascula si roata raman originalele; - inca ma gandesc sa vopsesc janta, dar nu stiu pe nimeni care sa o respiteze/centreze

- carena fata am o copie Boano, completa cu faruri, luata de la un coleg de pe forum. - adaug acum inca un strat de fibra pe interior, apoi la vopsit

- rezervorul si restul pieselor sunt ok, cele originale. - rezervorul a fost sablat si vopsit electrostatic

Imi lipsesc:

- CDI-urile le-am imprumutat nu stiu cui, sper sa dau de urma lor;

- Un rezervor suplimentar spate, nu stiu daca are rost, ca au aparut canistre de plastic de toate formele si dimensiunile; - am vorbit deja cu Eskapadamoto Laszlo sa imi faca unul, trebuie sa ii trimit moto;

- crash-bars, ca dau cu ea de pamant regulat;

- suporti cutii + cutii; - aici nu m-am decis, as merge pe topcase plastic si bagaje textile, am mers ani cu cutii si sunt foarte grele/periculoase in offroad.

- computer bord ca sa renunt la hardughia veche. - cel mai probabil Trailtech

- sina lant dintr-un material dur (am rugat pe cineva sa imi faca una), pentru ca acum frecarea e mai mare (amortizorul de KTM e mai lung)

- pompa benzina - mi s-a recomandat FACET 40105.

Nu ma luati de urechi ca nu am de gand sa o mentin originala. Vremuri noi, tehnologie noua. Pasionatii de vechituri inca au sansa sa cumpere un RD03 original si sa il lustruiasca in fiecare dimineata, nu e cazul meu. Pastrez totusi absolut toate piesele originale pentru batranete.

O sa postez constant, pe masura ce avansez cu proiectul.

Imagine

Imagine

Imagine

Toate cele bune,

Andrei
Namaste

Motocicleta: rd03/pd10

Re: Back in the pack. RD03 project.

Mesajde Korben » Vin Ian 25, 2019 6:31 pm

Hola!
De când cu grupul pe whatsapp aici nu prea mai scrie nimeni
Nu pot decât să bucur că mai există oameni care scriu aici
Contactează-l pe Cristi Stelia să te bage în grupul nostru pe whatsapp
Desigur, dacă vrei
Numa' bine!

[ Post made via Android ] Imagine
Imagine
Korben

Motocicleta: XRV750 RD07A

Re: Back in the pack. RD03 project.

Mesajde Namaste » Mar Ian 29, 2019 10:36 am

Flacai, nu ma impact deloc cu postatul fotografiilor aici.

O sa postez totul, detaliat, pe XRV.ORG.UK Merge mult mai rapid si reusesc sa salvez timp. Daca aveti intrebari, raspund cu cea mai mare placere aici, dar sa nu cereti poze :)). Poze pe whatsapp.

Link-ul e aici : https://www.xrv.org.uk/forums/africa-twin/167369-rd03-project.html#post1363303

Toate cele bune.

Andrei
Namaste

Motocicleta: rd03/pd10

Înapoi la Motocicleta mea