A mea regina.

Lăudaţi-vă motocicleta (sau motocicletele)

A mea regina.

Mesajde PaulPaul94 » Mar Mai 21, 2013 10:55 pm

Buna Ziua.
Ma numesc Paul,am 18 ani,sunt din Deva,si de ieri,sunt fericitul posesor al unei Africane(rd04 aka 91' production),prima motocicleta.
Tin sa le multumesc prietenilor motociclisti,ce m-au ajutat si au rezistat cu brio stresului creat de mine,cu intrebari peste intrebari,in ideea de a nu arunca banii pe geam (-)machine2
Astazi,am finalizat si actele,drept urmare,am bagat 40 km prin zona,bineinteles,am avut "politaiul" pe urmele mele,in majoritatea drumului,v-ati prins este tata.
Daca ,ieri,se lauda ca vrea sa stea 1000km in spatele meu,pana ma obisnuiesc cu "toacla",azi seara m-a intrebat,mergi la scoala cu masina sau cu motocicleta?!
Am binecuvantarea!Bine inteles ca l-am tinut cu 40 in Oras,si 60 in afara,el,paravan in spatele meu pe banda 1,nici un stres.Am bagat si putin off,m-am suit in scarite,sa vad cum se "aseaza" vaca,fuge fundu dar,nu e de speriat.
Am avut si un mic incident,cu motocicleta,la coborare din duba insa,a fost 100% vina mea,m-am dat artist (-)angel
Motocicleta nu arata IMPECABIL,estetic vorbind,insa,la capitolul mecanic,ma declar multumit,si domnii ce m-au ajutat la achizitonare au mentionat faptul ca partea mecanica arata bine.
Am indreptat si semnalizariile,singurul "defect",este o cazatura,laterala,pe partea stanga,ce a adus zgarieturi pe rezervor,si carena spate,scutul este putin lovit,insa,nu e cu suparare.
Orcum,nu mai am bani s-o fac,bine c-am reusit sa-i platesc si actele ca sa ma pot da.
Casa,am rezolvat-o de la un prieten,trebuie sa fac cumva,sa cumpar si un echipament "minimal" sa-mi tina de grija,dar cu alocatia,nu fac nici de-o pereche de genuchere second:))
O alta prioritate ar fi Crash-barurile,sper sa fac cumva,sa fac rost,imi pare rau sa nenorocesc carenele,cu stangaciile mele (-)&%'{
Desii,e bicicleta,cand am inceput a demara,manevrele pe loc,ma darama,mai ceva ca locomotiva poporului (-)curst
Poze ,nu am(de cand o detin),dar sa va faceti o idee,am sa postez pozele facute de domnul Galen,la fata locului(multumesc inca o data (-)angel )
Imagine

(Criticile de calitate-i revin lui,glumesc,am si poze detaliate cu micile defecte,dar nu le vad relevante)
Drumuri uscate si virajate va doresc!
PaulPaul94

Motocicleta: Africa Twin

Re: A mea regina.

Mesajde Korben » Mar Mai 21, 2013 11:09 pm

Salutare si felicitari
Crashbar are de dat (vandut - nu stiu) Sebicozaurus
Daca ti se potriveste marimea L, ai de la mine o armura ponosita cadou, trebuie doar sa reusesti sa ajungi la Nadrag
Daca nu, poate trec eu prin zona ta dupa intrunire
Imagine
Korben

Motocicleta: XRV750 RD07A

Mesajde PaulPaul94 » Mar Mai 21, 2013 11:15 pm

Korben scrie:Salutare si felicitari

Daca nu, poate trec eu prin zona ta dupa intrunire

A fost foarte incantat tata,de cum ma descurc,poate il trag de limba de-un DA,si ma incumet la drum,vad eu daca incap bagajele intr-un rucsac.INSA,sa vad cum dorm,ca eu cort n-am,si bani nici atat:))))
Benzina sa fie!!!!!!!!
Si,multumesc mult pentru "oferta" :)
PaulPaul94

Mesajde cstelia » Mie Mai 22, 2013 2:22 pm

Bine ai venit printre posesorii de Africane!

Sa inteleg ca ai cumparat motocicleta lui Galen?
Powered by morning coffee
cstelia

Motocicleta: XRV's

Mesajde Andry » Mie Mai 22, 2013 4:13 pm

L-o fi ajutat Galen, din câte ştiu el nu are de gând să-şi înstrăineze mândra şi în plus, are mai mult verde în loc de albastru pe dânsa, iar carena spate-dreapta este de alt colorit ( negru-roşie ), şaua originală, topcase + crashbar.

Amice Paul, ia spune tu la nenea ăştia de aici ce dimensiuni corporale ai. Şi fă cumva să ajungi la Nădrag, vei avea parte de mai multă ospitalitate decât probabil te vei aştepta (-){[}}=
Andry

Motocicleta: XRV750 Gri-Negru

Mesajde raoulserban » Mie Mai 22, 2013 6:33 pm

Felicitari pt alegere. Msaricica ca prima mobra. Nu uita de Bac
raoulserban

Motocicleta: afriKa twin rd04

Mesajde PaulPaul94 » Mie Mai 22, 2013 9:37 pm

Am 1.87, si 75 kg(firav de fel)
Exceptand,prima experineta,mai naspa,in curte la RaR,totul merge ca pe roate.
Am strans 100 km,facuti in Oras,Asfalt,apoi am coborat panta cu iarba,am si urcat.
Astazi,am fost la aerodrom,am dat o tura 2,pe drum pietruit,cu groapane mari,cruise 40-50 km/h),am dat ceva derapaje pe iarba,c-am avut o experienta mai "ciudata" pe asfalt,in sens giratoriu,stiti voi despre ce vorbesc:))
Nu ma asteptam sa o simt asa usoara,desi m-am demoralizat putin,in curtea RaR-ului (-)machine2
Bac-ul are de asteptat un an,daca vrea sa ma chinuie (-)&@#'[
Ps:nu e mobra domnului Galen.
PaulPaul94

Mesajde PaulPaul94 » Lun Mai 27, 2013 5:58 am

Mobra are deja fericitul numar de km,333!Un semi Anti-Hrist (-)angel2
M-am aventurat pe la tara cu ea, 1.5 km de la Simeria Veche pe malul streiului,in sus.
Imagine

Am urcat pe drumuri batatorite,am intrat si prin padure,nu m-am mai vazut scos de acolo.
A doua zi ,INSAAA,stiam de un loc,frumos pentru poze.Si-am decis sa urc pana acolo.
Factorii de care n-am tinut cont,au fost,ploaia si argila de pe jos,la jumatatea drumului,am decis sa fac cale intoarsa (-):nono
Daca la urcat,a fost cum a fost......La coborat,cauciucurile mele si-au spus punctul lor de vedere,asa NU! Eu maxim dreapta,motocicleta cobora la stanga :lol:
S-au umplut cauciucurile cu pamant galben si-a inceput distractia,ma gandesc si acum,ce s-ar fi intamplat daca as fi urcat cu incapatanare pana sus (-)gyro1
Bine inteles ca l-am si lasat pe parti,de 2 ori ,si pe stanga dar si pe dreapta.Sa nu ajung acasa cu carenele certate,ca una-i mai curata ca alta (-)cla|cla
Partea dreapta,insa,a fost cea "castigatoare"[Nu m-am gandit sa-i fac poze cand era tavalita] (-)curst
Imagine
"Ploaia care va veni....."
Imagine
In incheiere:
Imagine
PaulPaul94

Mesajde PaulPaul94 » Vin Iun 07, 2013 7:27 pm

Astazi,am avut parte de una bucata sperietura ZDRAVANA!!!!
Am tot auzit ca s-au furat motociclete,si deja a incept sa-mi fac griji insa,multe persoane mi-au spus,sa stau linistit ca-i cam greu sa furi 240 kg,fara sa vada lumea,zis si facut!
Totusi,astazi,am mutat motocicleta dintr-o parcare indepartata,in parcarea de langa scoala.Pe la vreo 10.
Cand ies la ora 2 de la scoala,si merg catre motocicleta,n-o gasesc,locul de parcare LIBER.Zic,ceva nu e bine,nu ma panichez,ma duc unde-am parcat-o prima oara,nimic.
Incet,incet incep sa ma agit,ma duc la portar,il intreb totusi,daca n-a vazut pe cineva prelindandu-se pe langa motocicleta.A spus ca nu.
Il intreb daca n-a intrat vre-o duba pe stradut,el da din cap dezaprobador,ma duc iarasi catre locul de parcare liber,vad in spate masina unui coleg de-al meu,iau mana pe telefon si-l sun.
"Marinca mama,cand ai parcat masina ,nu era motocicleta mea acolo?"
El imi raspunde,"Da-Da,o motocicleta Alba ,Ktm?,cu semnul incepatorului"Zic,Super,dar nu e KTM ca e Honda si nu mai e in parcare....
Nu-i problema,112,Alo,Politia?
As dori sa inregistrez un Furt,dau strada,centralista ma redirectioneaza...
Politistul ma ia putin peste picior,ati sigurantat motocicleta?
Zic,Da,Am blocat ghidonul pe partea stanga,am bagat-o in viteza.
Apoi,ma ia peste picior,Sigur este FURATA?Eu am impresia ca sti ceva si vrei s-o declari furata.
In acel moment,mi-am luat foc"Domnule draga,vi se pare ca la ora asta am chef de glume cu serviciul de URGENTA?"
Motocicleta de 240KG a disparut de pe locul de parcare,ma puteti ajuta si pe mine?!
Moment in care apar niste colegi din clasa vecina,ma intreaba,cu cine vorbesc,afland ca mi-a disparut motocicleta,si-mi spun ca au impresia ca mi-au vazut motocicleta,printre blocuri.
Ii spun politistului ce-au vazut colegii,il rog sa stea in fir,sa nu ma trezesc cu un scooter pe post de motor,ne bagam printre blocuri,moment in care colegul scoate camera,zic,e clar...insa,in acelasi timp chiar ma RUGAM sa fie o plasa,si sa nu gasesc un scooter,ceva.
Ajung printre blocuri,gasesc motocicleta,imi cer scuze politistului pentru timpul retinut,aiurea,ii explic ca a fost o pacaleala facuta de colegii mei,insa inca nu stiu cum au mutat 240kg....
Acum,dupa ce inchid,astia incep sa-si faca numarul,asta e,am gustat gluma,inca m-am bucurat ca nu mi-a fost furata,numai ce-am citit de motociclete furate,si deja ma vedeam creend threaduri dintr-acelea.
Mi-au aratat si cum au mutat-o,au pus roata din fata pe un SkateBoard,au scos-o din viteza.
Si,4 persoane au mutat-o,in timp ce a 5-a filma,printre masini,pe drum,luand-o la plimbare.
Acum,pe langa rasul de dupla aflarea vestii,incep sa-mi fac griji.
Chiar nimeni nu a intrat in vorba cu ei?Mai baieti cum luati motocicleta asa?Au oprit masinile,ca sa treaca ei,si NIMENI nu a zis nimic.
La fel de bine puteau s-o mute in parcarea aia,unde-i astepta o dupa,si dusa era motocicleta.
Chiar incep sa-mi fac griji,cand am sa intru in posesia filmarii,am sa va arat....
In alta ordine de idei,ieri am fost la POLIGON,sa vad daca ma descurc cu capra mea.
Nu ma asteptam insa,am reusit sa-l fac din PRIMA,fara nici o problema!
PaulPaul94

Mesajde PaulPaul94 » Joi Aug 29, 2013 9:41 pm

Ei bine,a venit timpul sa-i schimb rulmentii la vacuta.
Un grup de motociclisti si-au cumparat rulmentii de la un magazin insa,imi trebuie cotele de la rulment.
Ma puteti ajuta,va rog,cu niste numere?
PaulPaul94

Următorul

Înapoi la Motocicleta mea