Cenusareasa

Lăudaţi-vă motocicleta (sau motocicletele)

Cenusareasa

Mesajde raoulserban » Dum Oct 07, 2012 7:33 pm

Da, Cenusareasa este numele ei ! de ce? pai pentru simplu motiv ca desi arata bine (atat in poze cat si in realitate) eu vreau mai mult.
Da ..da ..da... - "mai binele, e dusmanul binelui !" insa nu pot sa o las asa facand comparatia cu rd04 ce l-am vandut
Am sa o puric asa la piele, cu obiectivul ca totul sa ma coste cat mai putin posibil!
pe lista de muss-uri se afla doar ambreiajul, restul sunt ...lucrari de mentenanta pe care le-am facut si la cealalta.
Nu pot sa nu fac comparatie intre cealalta si actuala si trebuie sa admit ca ...in cazul afrikanelor diferenta nu o fac km, ci stapanii. Rd04-ul arata si se prezenta mecanic muuuult mai bine ca rd07a-ul acesta cu 100.000km si un proprietar, si desi are nr acesta de km pretul platit a fost idem si la fe cu cel cu care am vandut rd04:- ceea in termeni economici a fost o afacere PROASTA cu litere capitale. Dar dintr-un motiv anume, inca nu l-am deslusit, simt ca rd07a-ula cesta e mai flexibil si se muleaza mai bien pe mine nu ca rd04 care era ..il simteam rigid si trebuia eu sa ma dau dupa el!
Am sa ma folosesc de site ca sa pun poze, menite sa ma ajute sa contemplez si deslusesc anumite lucruri atunci cand nu-s la motocicleta
Si da, il parchez pana la anul ca am alte afaceri
Imagine
Poza de reclama
Imagine
La mine dupa ce am inceput sa-mi manifest piticii
Imagine
Noroc cu loganul cand lucrezi in fata blocului
raoulserban

Motocicleta: afriKa twin rd04

Re: Cenusareasa

Mesajde Korben » Dum Oct 07, 2012 10:31 pm

Nu te mai lamenta ca o baba, treci la treaba, o sa vezi ca merita
RD07A e departe de a fi o cenusareasa, gaseste un alt apelativ
Imagine
Korben

Motocicleta: XRV750 RD07A

Mesajde Korben » Lun Oct 08, 2012 10:22 pm

Raul, care e treaba cu releele pomenite pe motociclism.ro?
Imagine
Korben

Mesajde raoulserban » Mar Oct 09, 2012 6:19 am

ala de la semnalizare, tacane mai des cand e racoare si merge ok pe la pranz(temp ok, usor caldut). Nu stiu daca e au nu cel original...dupa imbinari samd pare altu.
Ma streseaza chestiile astea, am asa un diavol electronic si in amsina si nu i0am dat de cap si ma framanta ideea
Gata, am parcat mobra si incepe laborioasa mea munca de mentenanta
PS: nu ma lamentez ca o baba, chiar fac on call sa sponsorizez mobra...da cateodata si mie mi-e greu cu mine(Fecioara/criticism si perfectiune intruchipata)
raoulserban

Mesajde gabitza_bv » Mar Oct 09, 2012 9:23 am

schimba-i si tu denumirea, spune-i Zambilica...la cat puf si cata grija o sa ai de ea o sa fie o pitzi a africanelor...poate bagi si un parbriz roz pe dansa (-):OK:||
Acu glumeam...faina scula...spor la mestesugarit si nu uita sa te si dai cu ea. (-)cla|cla
gabitza_bv

Motocicleta: AT rd 07 A

Mesajde raoulserban » Mar Oct 09, 2012 10:33 am

Mc. am eu piticii mei cu lucrurile SH. Pana nu imi bag nasu in toate ungherele si nu ajung sa o cunosc indeajuns de bine mecanic masinaria nu ma lasa inima sa ma plimb asa "Liber".
Eu v-am mai spus, eu am plans noaptea de nervi in mijlocul tarii langa Dacioata si tot eu am cazut cu f650-ul din cauza unei seibi nenorocite de la axul pinionului de atac.
Suflu si in iaurt, plus ca imi place sa mesteresc.
Planul de atac e urmatorul, dezasamblat , verificat/uns rulmenti, schimbat toate zemurile, curatt ici colo, remediat eventuale chestii estetice, evident schimbat ambreiajul(aici is curios ce are, o fi rulmentul lui mihut, or fi placile uzate ...is tare curios sa vad ..bas ca e prima operatiune de genul asta) . Pt. unii pare multa bataie de cap, pentru unii nu se merita , dar pentru mine conteaza, imi da incredere in fier, in mine si-mi creste self respectu :)
raoulserban

Mesajde raoulserban » Mar Oct 09, 2012 9:10 pm

am amputat fata si spatele mobrei! ma chinui de mor sa salvez simeringurile de praf. orice sfat e bine venit!
restul e la fel ca si la raposatu rd04. Interesant e ca la acesta canelurile axului pinionului de atac se prezinta mult mai bine decat la cealalta mobra avuta. Ce nu-mi place e ca niste cabluri au cam ros peste palcul meu din aluminiul de la furca fata si de la bascula. nimic care sa afecteze functionarea dar parca nu erau asa japonezii
Imagine
raoulserban

Mesajde Andry » Mar Oct 09, 2012 9:16 pm

Ca să-ţi dau un imbold, să vezi că eşti departe de a fi fecioară 101% (-)devil : http://www.transalp.ro/forum/honda-tran ... t1839.html
Andry

Motocicleta: XRV750 Gri-Negru

Mesajde Korben » Mar Oct 09, 2012 10:25 pm

raoulserban scrie:ala de la semnalizare, tacane mai des cand e racoare si merge ok pe la pranz(temp ok, usor caldut).

un banal spray de contact rezolva problema
da cu spray la mufa releului, la comutatorul de semnalizare si mai ales in corpul semnalizarilor, pe contacte si pe becuri

raoulserban scrie:am amputat fata si spatele mobrei! ma chinui de mor sa salvez simeringurile de praf. orice sfat e bine venit!

Care simeringuri de praf? fii mai explicit
Imagine
Korben

Mesajde serj » Mar Oct 09, 2012 11:00 pm

Korben Dallas scrie:
raoulserban scrie:am amputat fata si spatele mobrei! ma chinui de mor sa salvez simeringurile de praf. orice sfat e bine venit!

Care simeringuri de praf? fii mai explicit

Cele de la telescoape, de deasupra simeringurilor (dust seal le zic astia in engleza pe microfiche)

Raul, incearca sa le ridici de pe telescop cu o lama subtire (cutit, cutter, ceva de genul)

Bafta!
serj

Motocicleta: VFR 800, RD04

Următorul

Înapoi la Motocicleta mea