Afrikana mea...MegaDyno!

Lăudaţi-vă motocicleta (sau motocicletele)

Re: Afrikana mea...MegaDyno!

Mesajde Jacques » Mie Mar 28, 2012 10:34 am

raoulserban scrie:prima versiune a fost eronata complet. a doua s-a bazat pe prima si implicit am ajuns sa cumpar alta coala de plasa. versiunea a 3 a plecat de la lucrul la fata locului si a iesit exact cum vroiam.
2012-03-17-011.jpg
2012-03-17-012.jpg

mobrita mea arata ca o struto camila dar imi place. de abia astept sa o scot la plimbare si m-am hotarat pe schema de culori ce o vreau pt la anul.

Vezi ca te ia si pe tine Cristi ca ai pus macrameu pe radiatoare....
Jacques

Motocicleta: RD04

Mesajde Jacques » Mie Mar 28, 2012 10:35 am

cred ca ai uitat vreo carpa in filtrul de aer
Jacques

Motocicleta: RD04

Mesajde raoulserban » Mie Mar 28, 2012 10:41 am

n-am uitat nik pe nikaieri! daca era sa fie obturat ceva in gol nu urca rpm-ul. si mi-a mers asa "limitata" de cand am scos-o. dupa ce am plimbat-o putin parca parca dar tot nu are zvacul ala ce-mi placea
raoulserban

Motocicleta: afriKa twin rd04

Mesajde raoulserban » Mie Mar 28, 2012 12:52 pm

dupa ce am analizat la rand defectele posibile aka:
- bujii vechi /uzate,
- membrane carburi,carburi murdare, carburi nesincronizate,
- filtru aer infundat;
-pompa de benzina;
-filtru benzina infundat;
-benzina veche(are 3 luni in rezervor)
-cdi cu probleme
am ajuns la concluzia ca buba mea se poate trage din simplu fapt ca busonul de benzina inchide f etans rezervorul(de la cum l-am vopsit) asadar drept si prin urmare wish me luck sa am dreptate
raoulserban

Mesajde rul » Mie Mar 28, 2012 12:56 pm

Toba aia ai avut-o si inainte ? ca eu am incercat sa pun o toba "goala" si turat in gol suna bine se tura dar in sarcina intre 3500-5000 nu tragea deloc!!amestec prea sarac ..si decat sa modific carburatoarele mai bine am pus "leovincele" la loc!! ;)
rul

Motocicleta: xrv750

Mesajde raoulserban » Mie Mar 28, 2012 2:20 pm

dap! are 4 luni de functionare on road toba, da daca tot zici de amestec cand am trebaluit carburatorul l-am setat pe 2 si 1/4 (factory setting )fata de 2 si 1/2 ture cat aveam. dar totusi se simte gatuita mobra(si de la un sfert de tura si un pinion cu 2 dinti in minus nu cred sa o simt asa vlaguita). o stat la caldurica pana acuma deci nu prea imi vine sa cred ca dintr-o data s-or rupt membranele sau ca bujiile pot avea un asa efect. maine o sa vad ce si cum!
raoulserban

Mesajde raoulserban » Vin Mar 30, 2012 1:50 pm

mmm! cineva o cobit si maimuta ce o lucrat toata iarna la mobra o avut niste silicon in plus si cum zice murphy "da-i omului un ciocan si toate lucrurile din jur i se vor parea cuie" asa si eu! concluzia ...nu benzineste !. rezolvarea : mers la Herr Professor!
acuma ii dam bice sapoi sper eu sa mearga asa pe gustul meu elvetienesc
ImagineImagine
raoulserban

Mesajde raoulserban » Joi Apr 05, 2012 5:48 pm

so...operatiunea de mentenanta a fost buna, ar fi fost si mai buna daca nu ma trageam din maimuta dar nah...scooterul meu ce abia mere pan la 130kmh e al meu si e cel mai bun. fara pic de modestie cred ca va bag in buzunar la durata de timp in care desfac afrikana si scot carburile, la remontare sunt mai migalos.
ca tinuta se tine bine, e o treaba cu becurile h4 fata de ba20d de 35w, aripa aia fata e faina doar in poze si cam atata. ma simt cu mult mai intelept decat in septembrie anul trecut(prietenii stiu de ce) si recomand o asemenea operatiune(ce am avut eu in plan si am realizat in proportie de 90%, fara vopsea pe ext) la orice alta mobra numa la o afrikana functionala nu :D
ImagineImagineImagineImagine
raoulserban

Mesajde raoulserban » Joi Apr 05, 2012 6:07 pm

ps: tot raul inspre bine, daca era afrikana asa nervoasa cuma m parcato la cat am ruginit in iarna sigur dadea cu mine de pamant
raoulserban

Mesajde raoulserban » Sâm Apr 07, 2012 10:19 am

raoulserban scrie:ps: tot raul inspre bine, daca era afrikana asa nervoasa cand am parcat-o, la cat am ruginit in iarna , sigur dadea cu mine de pamant

ca bine am zis! cum si-o revenit dihania o si cautat sa ma tranteasca! uhhh ce emotii...dara ce emotii si bucurie la 175kmh pe centura timisorii
legat de pinionul de 44 de dinti am la 100kmh 4500rpm si la 110kmh 5000rpm. nush sigur dar la 80kmh ar fi vreo 3500rpm. din ce imi aduc aminte ar fi cam cu 500rpm mai scazuta turatia la vitezele ce le-am enumerat cu pinion standard. sa vedem consumul si sa fac comparatii ca nervozitate cu alte afrikane ce au 46 pe spate
raoulserban

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Motocicleta mea