contact defect?

Întreţinerea sistemului electric al motocicletei

contact defect?

Mesajde zece_ursi » Joi Feb 24, 2011 7:53 pm

problema mea electrica consta in faptul ca uneori daca brachez coarnele stanga sau dreapta la maxim se ia curentul de tot de parca s-ar decupla borna de la baterie.odata s-a intamplat si in timp ce mergeam..mi-am dat seama ca nu mai trage motorul.acum problema sigur este din contact dar nu stiu ce sa fac..daca sa il demontez sa il desfac..sa fie ceva oxidat? astept pareri.danke
zece_ursi

Motocicleta: rd04

Re: contact defect?

Mesajde cstelia » Vin Feb 25, 2011 12:03 am

Scoate carena fata, si plimba ghidonul staga dreapta. Vizual, verifica daca vreun cablu care nu sta la locul lui se tensioneaza la aceste miscari.
Poti sa si desfaci fiecare mufa, da cu spray de contact, mufeaza la loc.
Powered by morning coffee
cstelia

Motocicleta: XRV's

Mesajde Rip » Lun Feb 28, 2011 10:02 am

Salutare Gabi !

Vezi ca la unele mobre sunt niste fire care in momentul in care tragi de ghidon raman stranse intre furca si diverse parti ale cadrului sau carenelor . Firele alea sunt de la contact si se poate , in timp , "beli" plasticul de pe ele . Daca nu mai au izolatia si ating parti metalice poti pati si alte belele - ars releu de contact , diverse scurturi . Mai tii minte cand am venit la Bacau tras la sufa de Africana lu' Alex ? Ei de aia a fost !
Nu cred sa fie de la vreo mufa ....aia daca iese nu mai intra la loc asa usor .
Desfa carenele si verifica pe toate partile toate firele care iti ies de prin bord . Daca e cum am zis eu , rezolvi simplu cu banda izoler .

Noroc !
Rip

Motocicleta: XRV750

Mesajde zece_ursi » Mar Mar 01, 2011 6:58 pm

lasa RIP ca atunci cand vine caldura aduc motorul si ne uitam impreuna :D doar stii ca ma uit ca pisica in calendar
zece_ursi

Motocicleta: rd04

Înapoi la Electrice