Intretinere lant: spalare/ungere/intindere

Tot ce tine de partea mecanică a motocicletei

Re: Intretinere lant: spalare/ungere/intindere

Mesajde Mihutz77 » Joi Mar 14, 2013 12:57 am

ok, ii clar dar nu e influentata masuratoarea de sarcina din sea? Nu mi se pare chiar ok sa masor intinderea cu africana pe cric, poate ca arcul fiind mai dur sa dea abateri la incarcare. Am patit asta prin Bosnia, fiind singur, am aproximat cumva(eronat) un joc de 40mm pe lant dar cu motorul pus pe cricul lateral. S-a intamplat ca imediat cum am plecat de pe loc, aveam vibratii in toata mobra
Mihutz77

Motocicleta: Honda Africa Twin

Re: Intretinere lant: spalare/ungere/intindere

Mesajde Korben » Joi Mar 14, 2013 10:55 am

Korben scrie:Eu, daca am cu cine, verific apoi cu doua persoane sa nu fie prea intins, ca 35 mm e cam la limita din cauza diferentelor de inaltime a motocicletelor

Despre asta vorbeam anterior
Cel mai OK e sa stabilesti o data intinderea cu doua persoane, astfel incat cele 3 axe sa fie aliniate (macar aproximativ)
Ma refer la axul pinionului din cutia de viteze, axul basculei si axul rotii spate
In situatia data eu am intotdeauna grija ca lantul sa fie intins aproape la maxim - respectiv sa aiba un joc de aprox 10 mm
Aceea este intotdeauna intinderea maxima a lantului
Apoi il pui pe cricul lateral, fara bagaje, cutii si alte maimute, si vezi care este de fapt intinderea "standard" la motocicleta ta
Teoretic, o sageata de 45 mm ar cam trebui sa fie OK

Obligatoriu cutia de viteze trebuie sa fie pe neutru
Imagine
Korben

Motocicleta: XRV750 RD07A

Anterior

Înapoi la Mecanice