Releu Semnalizare

Releu Semnalizare

Mesajde marius.roibu » Mar Iul 19, 2011 1:31 pm

Daca nu va mai mere, din varii motive releul de semnalizare o varianta de inlocuire a celui original Honda este cu cel de Tico (nu Matiz, cel de Tico e mai mic...chiar mai mic si decat cel original Honda, si suporta ca si cel Honda max 4 becuri de 21w). Are acelasi pin out ca si cel de Honda, acceeasi notatie pe fire. Trebuie doar adaptati niste papuci.
Poate ajuta pe cineva informatia asta, eu a trebuit sa caut din magazin in magazin pana ce am ajuns la concluzia asta.
Imagine
marius.roibu

Motocicleta: XRV 650 RD03

Re: Releu Semnalizare

Mesajde za_sly » Mie Iul 20, 2011 8:36 am

Buna idee. Pentru mine a venit cam tirziu, asa ca eu, acum, folosesc un releu de scuter (5 RON). E electronic, in adevaratul inteles al cuvintului. Daca nu ai bec in bord, si nici becurile de la semnalizare nu le vezi, nu iti dai seama ca merge.
Releul este gindit sa duca becuri de 10w, asa ca a avut nevoie de un radiator (o bucata de cornier de aluminiu, taiata sa incapa in cutie) pe tranzistorul final. Releul are doar 2 fire, asa ca montarea pe motor a fost usoara. Asa cum ai zis si tu, a trebuit sa pun niste papuci tata.
Imagine
za_sly

Motocicleta: RD04, 1992

Re: Releu Semnalizare

Mesajde marius.roibu » Sâm Iul 23, 2011 4:34 pm

si eu m am gandit la ideea cu releul de scuter, dar....am vazut ca avea ca becuri de sarcina becuri de 10w fata de 21 cat are afrinaca asa ca am hotarat sa pun ceva dimensionat corect. Eu cred ca ar merita sa pui dintrasta si sa stii ca nu mai ai bube pe viitor. oricum sunt sigur ca africana mea va fii ingropata cu releul ala.
Imagine
marius.roibu

Motocicleta: XRV 650 RD03

Înapoi la Sistemul electric