Becuri Iluminare Bord.

Becuri Iluminare Bord.

Mesajde marius.roibu » Mar Iul 19, 2011 1:29 pm

Daca vi se pare ca unul dintre ceasuri (kilometraj/turometru/temp apa) nu pare iluminat suficient(nu neaparat stins, ci insuficient iluminat), cel mai probabil problema este unul dintre becuri.
Becurile sunt 12V 1.7W.

Eu azi trebuie sa schimb unul si am sa incerc mai multe variante....1.7w, 2w si poate 3w sa vedem care da o iluminare mai faina fara sa genereze probleme. Am sa revin cu informatii despre asta.
Imagine
marius.roibu

Motocicleta: XRV 650 RD03

Re: Becuri Iluminare Bord.

Mesajde marius.roibu » Mie Iul 20, 2011 8:21 am

Gata, etapa de documentare a luat sfarsit, de altfel si implementarea a fost incheiata.
Concluziile la care am ajuns:

Becurile forlosite in bordul de la Africana sunt Stanley 12v 1.7W. Aceste becuri sunt proprietare si nu se gasesc decat la Honda deci alta solutie trebuia gasita. Dupa o masurare a caracteristicilor fizice ale becului si in special a soclului am ajuns la concluzia ca este un bec standard T10.
===========================
Variantele de becuri T10 ar fii urmatoarele:
- 1.7W cum numai Honda are, si pe nicaieri nu se gaseste. Deci out of the question.
- 2w. Cu ceva noroc puteti da de el, nu e foarte comun dar nici ca cel de Honda. pare cel mai apropiat de cel original, ca dimensiuni e indentic si diferenta de wataj e mica deci dupa parerea mea e inlocuitorul perfect. Diferenta de 0,3W pare mica cat sa nu ma ingrijoreze ca ar putea topii ceva in bord si in acelasi timp...pe 4 becuri cat sunt in bord, adica 1.2W(aprope 20% mai multa lumina ca in configuratia standard)...sigur ceasurile vor fii mai luminoase. CANDIDAT PERFECT
-3w. Similar cu anterioarele....insa 1.3W peste cel oroginal. Imi fac probleme dc nu cumva e prea puternic si ar putea provoca distrugerea bordului prin caldura degajata. Am ales sa nu folosesc asa ceva. Se gasesc usor
- 5w....Similar fizic cu toate cele anterioare....Cel mai comun dintre ele, este bine cunoscutul bec de pozitii. Nu as recomanda folosirea lui. Prea cald becul si risc mare de distrugere consola bord.
===========================

O alta varianta faina, incercata si asta, becuri cu led. Bordul e luminat foarte frumos insa solutia e scumpa....cca 70 lei. Ca idee daca totusi cineva vrea sa faca asta...cereti becuri cu led uri smd pe soclu T10 cu 5 leduri (4 pe laterale si unul in varf) - merg perfect. Nu cumparati cu rezistente pentru ca se vor arde repede sau vor ajunge sa palpaie, luati din cele cu sursa proprie de alimentare (nu au soclu de plastic ca primele ci doar un circuit imprimiat pe placa)

Daca aveti ceva intrebari, in special de varianta led ....0721 089 499. Marius.

Fiti sanatosi...si la cat mai multa benzina in rezervoare.
Imagine
marius.roibu

Motocicleta: XRV 650 RD03

Mesajde Mihutz77 » Mar Feb 28, 2012 2:51 pm

unde gasesc becuri de 1.7W?
Mihutz77

Motocicleta: Honda Africa Twin

Mesajde Sherky » Mie Feb 29, 2012 4:26 am

incearca la Mymoto: http://shop.schumoto.at/pdf/Motorradkatalog2009.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Sherky

Motocicleta: RD04

Mesajde raoulserban » Vin Noi 04, 2016 8:27 pm

pe cadranul dr. am avut toate becurile arse.
am cautat ceva pe la mag. auto pana am gasit T10 cu 2W.
analizand mai atent becurile existente am descoperit ca sunt de 3W. Concluzia este ca se pot folosi si de 3W fra probleme legate de generarea de caldura in excess, zona in care intra e acoperita cu tabla, e solida si zdravana. nu am facut poze
Am aruncat si un ochi pe la Leduri T10 insa ce am gasit erau fantastic de mari. probabil ca se gasesc si unele care sunt mai finut lucrate si intra in locas
raoulserban

Motocicleta: afriKa twin rd04

Mesajde Korben » Lun Noi 07, 2016 12:04 am

Exista si cu led, musai tehnologie smd

[ Post made via Android ] Imagine
Imagine
Korben

Motocicleta: XRV750 RD07A

Mesajde raoulserban » Joi Noi 10, 2016 8:37 pm

O poza cu becul T10 si probabil T6.5. T5 e ceva mai fusiform si se gaseste in tripmaster.

[ Post made via Android ] Imagine

Fişiere ataşate

20161110_082053_crop_445x447.jpg
raoulserban

Motocicleta: afriKa twin rd04

Înapoi la Sistemul electric