schimb pompa frana fata

Re: schimb pompa frana fata

Mesajde ionut » Sâm Feb 11, 2012 10:14 pm

[
Ultima oară modificat de ionut pe Sâm Feb 11, 2012 10:18 pm, modificat 1 dată în total.
ionut

Motocicleta: XRV 750

Mesajde ionut » Sâm Feb 11, 2012 10:17 pm

raoulserban scrie:scurgi tot lichidul vechi din furtune. asamblezi totul la loc cu pompa noua! si ai 2 variante:
1-eleganta , meseriasa- bagi cu o seringa de neam prost lichid dot 4(marca ferodo imi place mie) de la aerisitoare catre pompa. pana cand ajunge sus in pompa(iti trebe un stut ceva)! apoi treci la celalat aerisitor , dupa asta umpli pe la pompa si procedezi la operatiunea de aerisire
2-strangi aerisitorul de pe traseul cel mai scurt, la traseul cel mai lung il lasi deschis. bagi pe sus pe la pompa si dai la pompa pana curge lichid pe la aerisitor(e bine sa ai un tub montat pe aerisitor sa nu improsti cu dot4 care e coroziv). strangi si procedezi idem si la fel la celalat aerisitor. dupa asta purcezi la operatiunea clasica de aerisire

Prima varianta nu am auzit de ea la nimeni si mi se pare foarte aberanta.Nici in service nu se schimba asa lichidul de frana.Este ilogic sa impingi lichidul de jos in sus. :o
Din cate stiu eu ,se schimba in felul urmator:Se monteaza in locul capacului un dispozitiv etans care se afla sub presiune si se introduce o cantitate (x) de lichid de frana (de exemplu la o masina se baga cam 1 litru de lichid de frana )si se aeriseste fiecare circuit incepand cu cel mai lung.In service se stie ce cantitate trebuie eliminata pe fiecare traseu.asa se schimba lichidul de frana.
Dar binenteles varianta cea mai simpla si eficace este cea care ne-a zis-o Mihut.Dar as completa cu inca o aerisire pe fiecare circuit.Mai exista si pe louis o instalatie de schimbat lichidul de frana si am lucrat cu ea.Este foarte buna atunci cand lucrezi singur si faci (pedale).Nu se dezamorseaza deloc circuitul.
ionut

Mesajde cstelia » Sâm Feb 11, 2012 10:32 pm

Pai pompa de la Louis foloseste exact metoda 1, din cate imi amintesc eu...
Powered by morning coffee
cstelia

Motocicleta: XRV's

Mesajde raoulserban » Dum Feb 12, 2012 12:24 pm

varianta lui mihutz e chinuiala mare. am procedat eu asa si am zis ca innebunesc la cat aer aveam pe instalatie. acuma poate la furtunele clasice merge mai usor dar la ale mele racing mi-am rugat moartea.
varianta 1 propusa de mine este furgasita de la profu stelia si facuta pe mobra mea anul trecut cu succes maxim si efort minim, v-o recomand din tot sufletul.
varianta a 2 este cea mai utilizata metoda de schimb de lichid de frana , atat de utilizata incat peste tot asa se recomanda, de la limbaj oral pana la manuale de service.
restul ...cu gadgeturi samd ...trebe banuti si se preteaza la ateliere.
ps: daca varianta mea ti s epare aberanta ia zi-mi cat de aberant ti s epare sa se schimbe uleiul pe la joja?
raoulserban

Motocicleta: afriKa twin rd04

Mesajde Mihutz77 » Dum Feb 12, 2012 12:41 pm

Mihutz77 scrie:Cand schimbi pompa si reumpli instalatia cu lichid(daca e goala) toarna lichid suficint in pompa, lasa ambele aerisitoare deschise si asteapta... Cand da pe afara, le inchizi frumos si o lasi asa, dar ai grija sa aiba lichid in pompa. Las-o asa ceva timp, cateva ore fara sa dai la pompa. Eu asa am procedat si nu a mai fost nevoie de nici o alta manevra de aerisire.

Dupa ce am lasat-o vreo 2 ore asa, am facut din curiozitate o aerisire la ambele etriere si...a iesit doar lichid afara, fara nici o urma de aer. Nu imi pare deloc complicata procedura, dimpotriva, nu am folosit niciun accesoriu in afara de o amarata de cheita inelara si o surubelnita in cruce pt capacul de la pompa :D
Mihutz77

Motocicleta: Honda Africa Twin

Mesajde ionut » Dum Feb 12, 2012 3:25 pm

raoulserban scrie:varianta lui mihutz e chinuiala mare. am procedat eu asa si am zis ca innebunesc la cat aer aveam pe instalatie. acuma poate la furtunele clasice merge mai usor dar la ale mele racing mi-am rugat moartea.
varianta 1 propusa de mine este furgasita de la profu stelia si facuta pe mobra mea anul trecut cu succes maxim si efort minim, v-o recomand din tot sufletul.
varianta a 2 este cea mai utilizata metoda de schimb de lichid de frana , atat de utilizata incat peste tot asa se recomanda, de la limbaj oral pana la manuale de service.
restul ...cu gadgeturi samd ...trebe banuti si se preteaza la ateliere.
ps: daca varianta mea ti s epare aberanta ia zi-mi cat de aberant ti s epare sa se schimbe uleiul pe la joja?

la africana ta asa schimbi uleiul? Am schimbat o singura data uleiul pe la joja cu siringa mare intr-un service dupa ce mi-au rotunjit hexagonul de la buson.Rezultat:din 9 litri mi-au scos 7litri.Ti se pare ok?. Da recunosc ca se schimba pe la joja gen motoarele mici generatoare,motopompe,motosape care chiar pe unele scria Honda.
Referitor la instalatia dupa louis poate ca o folosesc eu gresit.Stiu doar ca faci (pedale)si in momentul cand desfaci aerisitorul nu iti ia aer.
Personal eu il schimb in varianta clasica pe sus si mi se pare cea mai simpla,fara sa folosesc vreo instalatie.Doar o cheie inelara si o bucata de furtun care il introduc intr-un vas si binenteles lichidul de frana.
ionut

Mesajde cstelia » Dum Feb 12, 2012 7:34 pm

Ionut, eu sunt un pic nedumerit... cum naiba sa scoti 7 litri de ulei din motorul de Africana? Sau te referi la vreun motor de camion/autobuz?