schimb pompa frana fata

schimb pompa frana fata

Mesajde zece_ursi » Mar Feb 07, 2012 9:32 pm

in primavar asta am sa schimb pompa fata deoarece gemuletul pentru martor de lichid l-am spart cand am schimbat placutele(nu mi-a zis nimeni ca trebuie desfacut capacelul de la pompa cand am distantat placutele :D ).ce lichid sa folosesc si daca e ceva ce ar trebui sa mai stiu sa nu mai stric si pompa asta noua(care de fapt e second :D )
zece_ursi

Motocicleta: rd04

Re: schimb pompa frana fata

Mesajde Korben » Mar Feb 07, 2012 11:21 pm

Daca deschizi capacul de fiecare data la schimbarea placutelor nu se va mai intampla ce s-a intamplat
Alte probleme nu cred ca vei avea
Lichidul trebuie sa fie minim DOT4, deci poate fi si DOT5
Spor!
Imagine
Korben

Motocicleta: XRV750 RD07A

Mesajde Mihutz77 » Mar Feb 07, 2012 11:49 pm

Cand schimbi pompa si reumpli instalatia cu lichid(daca e goala) toarna lichid suficint in pompa, lasa ambele aerisitoare deschise si asteapta... Cand da pe afara, le inchizi frumos si o lasi asa, dar ai grija sa aiba lichid in pompa. Las-o asa ceva timp, cateva ore fara sa dai la pompa. Eu asa am procedat si nu a mai fost nevoie de nici o alta manevra de aerisire.
Ultima oară modificat de Mihutz77 pe Joi Mar 08, 2012 3:56 pm, modificat 1 dată în total.
Mihutz77

Motocicleta: Honda Africa Twin

Mesajde Mihutz77 » Mar Feb 07, 2012 11:50 pm

Nu mai stiu ce africana ai...daca ai rd03, lasa si tu doar singurul aerisitor disponibil deschis :-)
Mihutz77

Motocicleta: Honda Africa Twin

Mesajde zece_ursi » Joi Feb 09, 2012 10:20 pm

rd04 e vaca. ieri si azi am aerisit franele la bicicleta si sunt un pic antimecaniclipsitdeexperientadistrugator. ma mancat in cur si am dat jos etrierul de la o frana care tot nu tinea si pana la urma de nervi l-am batut cu un ciocan si l-am distrus....poate nu o fi asa greu la africana ca mie mila de ea :D
zece_ursi

Motocicleta: rd04

Mesajde sebicozaurus » Vin Feb 10, 2012 9:57 am

ATENŢIE !!!!

Lichidul de frână DOT5 NU e compatibil cu DOT3 şi DOT4 !!!!

Compatibil e DOT5.1!!!

Nu povestesc mai mult că nu are rost ci doar pun nişte linkuri ce lămuresc această treabă.

http://en.wikipedia.org/wiki/DOT_5.1
http://en.wikipedia.org/wiki/DOT_5
http://www.britcycle.com/Manuals/DOT5.htm
sebicozaurus

Motocicleta: xrv750 RD04, RD07a

Mesajde Korben » Vin Feb 10, 2012 2:01 pm

Mda...
Ai dreptate, man
Eu inteleg din linkuri ca DOT 5.1 este compatibil, dar DOT 5 nu este, pentru ca are alta formula chimica, bazata pe silicon
Pai cel mai simplu e sa ramanem la clasicul DOT 4 ;)
Imagine
Korben

Motocicleta: XRV750 RD07A

Mesajde raoulserban » Vin Feb 10, 2012 2:51 pm

scurgi tot lichidul vechi din furtune. asamblezi totul la loc cu pompa noua! si ai 2 variante:
1-eleganta , meseriasa- bagi cu o seringa de neam prost lichid dot 4(marca ferodo imi place mie) de la aerisitoare catre pompa. pana cand ajunge sus in pompa(iti trebe un stut ceva)! apoi treci la celalat aerisitor , dupa asta umpli pe la pompa si procedezi la operatiunea de aerisire
2-strangi aerisitorul de pe traseul cel mai scurt, la traseul cel mai lung il lasi deschis. bagi pe sus pe la pompa si dai la pompa pana curge lichid pe la aerisitor(e bine sa ai un tub montat pe aerisitor sa nu improsti cu dot4 care e coroziv). strangi si procedezi idem si la fel la celalat aerisitor. dupa asta purcezi la operatiunea clasica de aerisire
raoulserban

Motocicleta: afriKa twin rd04

Mesajde cstelia » Vin Feb 10, 2012 3:45 pm

zece_ursi scrie:rd04 e vaca. ieri si azi am aerisit franele la bicicleta si sunt un pic antimecaniclipsitdeexperientadistrugator. ma mancat in cur si am dat jos etrierul de la o frana care tot nu tinea si pana la urma de nervi l-am batut cu un ciocan si l-am distrus....poate nu o fi asa greu la africana ca mie mila de ea :D

Ce ai distrus la etrier? Cred ca am ceva etirere desfacute prin butique...