Anvelope On, Off-road, pareri pro si contra

Anvelope On, Off-road, pareri pro si contra

Mesajde Boieru » Joi Feb 17, 2011 11:37 pm

Hai sa ne laudam si sa ne criticam gumele folosite, incercand sa fim cat mai obiectivi.
Pentru sosea Anakee mi s-au parut cele mai bune, pe orice conditii meteo, exceptand zapada. Pe ploaie am ramas uimit de cat de bine stau pe curbe, si cat de repede scot apa de sub ele, evitand acvaplanarea, si sunt tot atat de eficiente la franare ca si pe drum uscat. Pentru iesiri off-road, mi se par destul de limitate in momentul in care dai de iarba uda, in sensul ca polizezi pamantul degeaba, fara sa reusesti sa inaintezi, pe piatra si drum forestier uscat au fost destul de bune, in noroi bunicele... Nu lasa deloc urma pe asfalt la frane bruste. Alt minus, se tocesc relativ repede (5000-8000km) si pretul e destul de mare.
Pentru off-road folosesc intens Mitas E09 atat fatza cat si spate. Nu sunt adeptul combinatiilor de cauciucuri gen E09 pe spate si E07 pe fatza de ex. In teren mi s-au parut cea mai buna alegere din punct de vedere al raportului pret/calitate/durabilitate. Pe noroi am avut ceva probleme numai in zone cu argila (cine a fost la Lacul Vulturilor isi aminteste noroiul de dupa trecerea aceea prin apa) unde cam toate motoarele s-au impotmolit, indiferent de gumele cu care erau incaltate. In rest, aderenta foarte buna pe noroi normal, pe piatra si iarba uda. Daca iarba e uscata, dar pamatul putin umed, lasa brazda ca plugul in urma. Pe sosea sunt interesante pana in momentul in care trebuie sa franezi brusc. In sensul ca derapeaza frumos atunci cand bagi mana in gaz, sunt destul de rezistente pentru niste cauciucuri cu crampoane, dar daca ai 30-40 de km/h si franezi brusc, lasi lejer 5-10 metri de urma de frana pe asfalt. Aici sunt 2 dezavantaje. primul si cel mai important e ca se opresc greu, deci risc mare sa pupi in fund vreo masina, sau vreun pieton ametit. Si al doilea, e ca la masuratori in caz de accident, dupa calculele politiei, care se iau dupa lungimea darei de frana pentru a calcula viteza, sigur o sa va iasa o viteza demna de Hayabusa. Se tocesc relativ repede in comparatie cu o guma de strada, dar pentru un cauciuc de off-road foarte rezistent avand in vedere greutatea motocicletei, a pasagerilor+bagaje. Estimez cam 3000-4000 de km, mers decent pe asfalt (peste 110 deja e loterie curata cu astfel de gume), si tare in off-road. Eu le tocesc ceva mai repede, dar fac si drumuri lungi pe asfalt, si imi si place sa le omor cu derapaje, atat pe sosea cat si off-road. Pretul insa e destul de bun, adika mai putin de jumatate din pretul unui set de Anakee, si pentru mine, raportul calitate/pret/durabilitate mi se pare varianta castigatoare pana in momentul de fatza.
Astept si alte pareri
No mud, no glory...
Never ride faster than your guardian angel can fly...
Boieru

Motocicleta: XRV750 RD01 PH75XRV

Re: Anvelope On, Off-road, pareri pro si contra

Mesajde Korben » Vin Feb 18, 2011 10:37 am

Boieru scrie:Hai sa ne laudam si sa ne criticam gumele folosite, incercand sa fim cat mai obiectivi.
........
la masuratori in caz de accident, dupa calculele politiei, care se iau dupa lungimea darei de frana pentru a calcula viteza, sigur o sa va iasa o viteza demna de Hayabusa.

Asta e tare :D
Din păcate şi cât se poate de realistă, metodologia poliţiei nu ţine cont de tipul anvelopei
Momentan, pe spate am Mitas E-07, DOT 2007, asa am cumparat motocicleta
In conditiile actuale, de maxim 5 grade, mâzgă pe asfalt de la materialele împrăştiate pe drum (care ar trebui să fie antiderapante), orice accelerare mai hotărâtă face să derapeze spatele. De asemenea, prin oraş, la colosala viteză de 30-40 km/h orice frânare puternică aruncă spatele în toate părţile
Pe asfalt uscat nu am avut probleme, merg frumos şi la 140 km/h
E drept că nu am avut "plăcerea" de a fi nevoit să frânez brusc
Oricum, situaţia se va schimba cât de repede, mi-au sosit noile anvelope, Heidenau K60 Scout :roll:
Imagine
Korben

Motocicleta: XRV750 RD07A

Mesajde za_sly » Vin Feb 18, 2011 11:40 am

Anakee am avut si eu pe motor, cind l-am luat. Asa cum a zis si Boieru (Sa traiesti profesore !) stau excelent pe asfalt, indiferent cum e el. Si pe off stateau relativ ok, pina prindeai ceva umezeala (pamint, iarba). Dupa aia se termina distractia. Mergeam mai mult pe linga motor, decit pe el. Deci, apropo de Anakee, subscriu si sustin ce a zis Boieru.
Pentru ca aveau ceva distante parcurse, am zis sa le schimb. Si pentru ca nu prea ma bag in noroaie cu motorul, am optat pentru Metzeler Tourance, care in primele zile de mers, pur si simplu nu isi doreau sa stea pe asfalt. Parca erau din musama, cum avea mamaia pe masa de afara, din curte. Dupe ceva discutii cu "sfatuitorul" meu in materie de cauciucuri, omul mi-a zis sa le mai las un pic, si vorbim dupa 50-100 de km. A avut mare dreptate. Acum stau pe asfalt foarte bine, chiar si la 160 de km/h. Nu a fost nevoie sa incerc o frinare de urgenta, dar, motorul statea foarte bine pe asfalt, fara sa dea semne de deranj. Am urcat si la Petrimanu, pe forestier, si stateau bine pe "drum", dar, la fel ca Anakee-urile, cum s-a udat un pic cauciucul, s-a cam terminat cu distractia. Le recomand pentru cei care merg cam 80% on-road si 20% very light off-road.
Imagine
za_sly

Motocicleta: RD04, 1992

Mesajde arthur tm » Lun Feb 21, 2011 3:59 pm

Fun Michelin Anakee ! Am mai avut asa ceva , pe DR , am asa ceva , pe Africa Twin . Motocicleta a venit incaltata cu TKC-uri , pe care am reusit sa le scot de pe sosea , de cateva ori si au lasat impresie foarte buna . Off road . On road . . . nu ne-am inteles deloc , pe carosabil ud . Sincer , raman la genul de anvelopa care sa faca fata in orice sezon , la orice temperatura . . . . deoarece imi place sa circul foarte mult ( am facut din Noiembrie si pana acum 4500 km ) . Deci nu sunt adeptul iernatului . Sa zaca ursii .
Africa Twin Proud Owner
arthur tm

Motocicleta: XRV RD04

Mesajde Korben » Lun Feb 21, 2011 4:57 pm

arthur tm scrie:Sa zaca ursii .

:D
Cred ca asta va fi pusa pe homepage

Dar revenind la subiect, un raport calitate/pret excelent am gasit la Heidenau K60 (nu Scout, ci varianta "normala")
Au un profil foarte reusit si o aderenta buna spre foarte buna pe asfalt, chiar si ud
Pe offroad se descurca mai bine decat Anakee, dar mai slab decat Karoo
Imagine
Korben

Mesajde zece_ursi » Joi Feb 24, 2011 8:01 pm

heinenau k60 am eu acum pe motor si atat cat sunt inca noi sunt bunicele pe asfalt...numai ca fac niste vibratii de mi-au inrosit fundul cand m-am intors de la valenii de munte.eu am facut prostia sa iau pe 130 in loc de 140 si nu ma simt asa bine in tanga.
zece_ursi

Motocicleta: rd04

Mesajde Boieru » Vin Feb 25, 2011 12:24 am

zece_ursi scrie:heinenau k60 am eu acum pe motor si atat cat sunt inca noi sunt bunicele pe asfalt...numai ca fac niste vibratii de mi-au inrosit fundul cand m-am intors de la valenii de munte.eu am facut prostia sa iau pe 130 in loc de 140 si nu ma simt asa bine in tanga.

dovada clara ca ursii nu zac... vegheaza din umbra... :))
No mud, no glory...
Never ride faster than your guardian angel can fly...
Boieru

Motocicleta: XRV750 RD01 PH75XRV

Mesajde Korben » Vin Feb 25, 2011 9:41 am

Boieru scrie:dovada clara ca ursii nu zac... vegheaza din umbra... :))

Da, dar numai daca sunt zece
Zece ursi frumosi :D
Imagine
Korben

Mesajde neagu » Mie Mar 02, 2011 9:37 pm

eu am 14000 cu africana si cand am luat-o era incaltata cu Anake si sunt foarte multumit de ele. Super pe ploaie te tine bine pe trasa,iar in privinta aderentei pe uscat nu am ce sa comentez.La pegaso am avut intai pireli scorpion si pierdeam imediat aderenta la plecarile de pe loc iar pe ud nu mai zic.Am incaltato cu metzler torance iar foarte bune dupa parerea mea,dar majoritatea drumurilor asfalt
neagu

Motocicleta: africa twin

Mesajde gabitza_bv » Mie Mar 16, 2011 8:08 pm

Salutare,
conform subiectului, am avut tourance...mi se par cam acelasi lucru cu anakee, numa de laudat amandoua daca mergi pe asfalt, si putin forestier.
Am avut K60...calitate pret super, am fost multumit. Acum am K60 scout...sunt multumit, dar pretul credca este cam marisor, adica se cam apropie de anakee...dar sa nu uitam ca sunt game putin diferite. Confirm ce spuneau acei multi ursi, face curul ca piftia :lol:
gabitza_bv

Motocicleta: AT rd 07 A

Următorul

Înapoi la Frânele, roţile şi anvelopele