Compatibilitate Filtru Ulei

Compatibilitate Filtru Ulei

Mesajde marius.roibu » Mie Iul 20, 2011 8:58 am

filtru.JPG
Pentru ca din propria experienta am vazut ca un filtru de ulei face diferenta am hotarat sa nu mai pun filtre proaste pe motocicleta. Diferenta a fost vazuta intre Mann si HiFlo.

Asadar folosesc doar Mann, filtrul MW64/1 care in cel mai fericit caz in gasesti cu 30 lei/buc, si pot intra in posesia lui doar prin comanda facuta la cateva magazine de piese auto. Va recomand sa nu mai cumparati HiFlo sau Champion, nu ca ar fii foarte proaste(desi sunt) dar la banii aia puteti lua ceva mai bun.
============
Cum omul nebun mereu isi cauta de lucru, incercam sa vad daca pot gasii o varianta de inlocuire a filtrului MANN MW64/1 (de precizat ca e filtru proprietar Honda) cu un alt Filtru Mann in ideea de a mai reduce costurile, dar poate cel mai important.....ramai undeva si tre sa schibi musai uleiul, nu ai filtru, si nici magazin de piese moto.Ei bine, nu mare mi-a fost uimirea sa gasesc ca, din punct de vedere al dimensiunilor fizice si a presiunilor de deschidere a valvelor interioare si W67/1 se potriveste la Hondele noastre. Acest filtru e un filtru auto destul de folosit.
Pareau identice...si totusi nu intelegeam de ce au 2 coduri diferite. Cineva sigur stia raspunsul si aceea ar fii sigur Mann Germania, asa ca am sunat la ei.
Raspunsul lor......mw64/1 (cel honda) are elementul filtrant compozit pentru o mai buna filtrare pe cand w67/1 e din celuloza simpla. Recomandarea lor....folositi ce recomanda Honda.

===================Concluzii trase.

- Filtru MW64/1 este o alegere mai buna, filtreaza mai bine si pentru mai mult timp (facut probabil sa reziste la 12 000km, intervalul de schimb sugerat de producator). Probabil datorita ambreiajului ce contamineaza uleiul aveau nevoie de un filtru special
- Filtru W67/1. Identic cu cel Honda numai ca element filtrant de celuloza(mi greu sa cred ca poate champion ar avea altceva decat hartie simpla in filtrul lor). Poate fii folsit cu liniste mai ales dc uleiul se schimba mai des. Se gaseste usor si e sub 20 lei.

Sper sa nu va fi plictisit cu detaliile, si ...va doresc multa bafta....si benzine garla ;)

Fişiere ataşate

ce cerem.JPG
Imagine
marius.roibu

Motocicleta: XRV 650 RD03

Re: Compatibilitate Filtru Ulei

Mesajde Sherky » Vin Feb 24, 2012 9:29 pm

Salut, pana acum am folosit doar Hiflo HF303 - filtrul celor de la Hiflo pentru majoritatea mobrelor Honda pana prin 2001 (an de fabricatie). Intrebarea mea este: Care este diferenta intre Hiflo si Mann?
Sherky

Motocicleta: RD04

Înapoi la Motor, ambreiaj, transmisie