Rulment ambreiaj

Re: Rulment ambreiaj

Mesajde MotoMax » Mie Feb 22, 2012 11:30 am

Mihutz77 scrie:
Mihutz77 scrie:Luni ma apuc sa desfac ambreiajul honditei. Am rulmentul 35*45*30. Rectific bucsa din oala iar daca rezultatul e favorbil, asa cum il presupun, ma imbat rau de tot...:-) In paralel schimb bujiile dupa 15mii km, schimb lichid fata spate, placute si discuri fata(unul strambat) si atat! Ce naiba sa-i mai fac?

Am adaptat noul rulment, am pus ambreiajul inapoi si .... nu mai bate!!! :D
Cum am procedat? Simplu, am strunjit bucsa de otel din oala ambreiajului, de la diametrul de 42mm, am marit-o la 45mm. Atasez si poza unde se vede cu rosu marcata bucsa marita si noul rulment iar cu verde, se poate vedea ca am "atins" 1mm din gaurile in care se sprijina pinionul pompei de ulei. Asta a fost un sacrificiu pe care nu il vad periculos. Pinionul oricum sta strans la 128N.
Tot ce pot sa spun este ca acum ca motorul toarce la relanti foarte frumos, NU SE MAI AUDE ABSOLUT NICIO BATAIE de ambreiaj! Am si o inregistrare audio-video cum zdranganea inainte de "operatie" dar din pacate eu inca nu am reusit sa invat cum sa o pun pe net sau aici pe forum.... :(

:lol: :lol: :lol:

Cand ti-a spus "mandea" ca zgomotul provine in principal de la arcurile de pe spatele oalei....nu m-ai crezut...si asta inainte sa ne apucam de desfacut. Nu credeai nici cand am scos oala si ti-o zornaiam....te uitai la mine cam lung :o :shock:

Oricum...ma bucur ca a reusit operatia.

Bafta
MotoMax

Motocicleta: Africa Twin

Mesajde MotoMax » Mie Feb 22, 2012 11:35 am

rul scrie:GATA..am reusit sa scap din mana "oala " de ambreiaj si am facut-o tandari...si vorba romanului "un sut in fund un pas in fata" am inceput sa caut..si am gasit mult cautatul rulment 35-42-30 ..se vinde ca piesa de schimb pt Honda VFR 800...ca sa vezi magarie pt Africa Twin nu l-au bagat pe lista de piese!! :D

Exista ! Costa 50 euro cu TVA, livrabil in 3-4 zile.
E acelasi cod de la VF-ul de 750 din 1982.

Sincer, uneori nici eu nu inteleg logica celor de la HONDA.
MotoMax

Mesajde rul » Joi Feb 23, 2012 10:55 am

"Mande-o"!!fara sa fiu rau dar asta trebuia sa o stii inainte ca Mihut sa strunjeasca "oala"..mai ales ca esti in domeniu si Mihut a fost moto la desfacut la tine!!
rul

Motocicleta: xrv750

Mesajde Mihutz77 » Joi Feb 23, 2012 7:43 pm

MotoMax scrie:
Cand ti-a spus "mandea" ca zgomotul provine in principal de la arcurile de pe spatele oalei....nu m-ai crezut...si asta inainte sa ne apucam de desfacut. Nu credeai nici cand am scos oala si ti-o zornaiam....te uitai la mine cam lung :o :shock:

Oricum...ma bucur ca a reusit operatia.

Bafta

Nu ma uitam aiurea mirat, ci ma gandeam cum sa-mi argumentez teoria mea... In fine, nu are rost sa polemizam pe marginea acestui subiect.

Acele rulmentului original erau extrem de uzate, trecusera de mult de stratul de cimentare/tratament pe care il au. Ma refer in special la capetele lor (cca 5-6mm pe capat), acolo fiind uzura cea mai mare. A fost evident cand am comparat rulmentul nou asezat pe bucsa noua fata de cel vechi pe bucsa veche! A disparut jocul imens pe care-l avea oala! Cine ar scutura aiurea de arcurile alea in oala daca nu un rulment cu un joc mare?

1. De ce nu bate ambreiajul in mers? Pt ca oala e in sarcina de tractiune, etc...
2. De ce nu bate ambreiajul cand, pe liber "ambreiezi"? Pt ca oala este centrata la locul ei de catre placa de presiune! Adica ii este anulat jocul rumentului!
3. Are africana ta schimbari retroactive zgomotoase? Intinde arcurile si vor disparea! Arcurile tasate iti dau zgomotul acela.
(-):OK:||
Mihutz77

Motocicleta: Honda Africa Twin

Mesajde MotoMax » Vin Feb 24, 2012 12:18 pm

rul scrie:"Mande-o"!!fara sa fiu rau dar asta trebuia sa o stii inainte ca Mihut sa strunjeasca "oala"..mai ales ca esti in domeniu si Mihut a fost moto la desfacut la tine!!

Pai exact ce spuneam. Mihut era convins ca e rulmentul....eu i-am spus ca de regula zgomotul pe care il face oala provine de la arcurile de pe spatele ei. Si asta o stiu demult...de cativa ani buni.

Daca te referi la rulmentul de VFR....te invit la o "plimbare" prin EPC-ul HONDA sa vezi cum e. La cate marci si modele imi trec prin mana...sincer nu am timp de cautat cod cu cod....iar Mihut a venit cu o alta dimensiune de rulment. Mai mult....de cele mai multe ori programul iti da doar un cod...fara alte detalii de piesa(de exemplu o cota de rulment, diametru...etc). Nu ai cum sa risti doar in baza unei scheme asemanatoare si sa comanzi aiurea. In fine....din exterior lucrurile se vad altfel.....nu are rost sa mai comentam.

Bafta

P.S. Ma bucur ca pana la urma a inteles Mihut ca refuzam sa-i montez pinionul care angreneaza lantul pompei de ulei....asa fisurat cum era !
MotoMax

Mesajde raoulserban » Sâm Sep 29, 2012 10:51 am

Intrebare , pentru ca ma roade subiectul!
Vorbiti cumva de anti judder springs? arcurile acelea din spate! Care este codul arcurilor astora, cat costa unul si cum se pot schimba?
Si rulmentul acela pretios 35-42-30, cat costa pana la urma? 50e?
raoulserban

Motocicleta: afriKa twin rd04

Mesajde Andry » Sâm Sep 29, 2012 3:21 pm

Arcurile nu au cod separat, deci nu pot fi achiziţionate arcuri noi. Pot fi întinse acestea şi cât or ţine, or ţine.
Totuşi, eu mi-am cumpărat oala de ambreaj SH şi zornăiau toate arcurile mult mai tare decât la oala veche, dar odată pusă oala pe motocicletă nici un sunet nu scoate. (-)gyro1
Iar rulmentul de VFR este 50€, dar din câte ştiu are nevoie ce ceva modificări pentru a se potrivi perfect, deci nevoie de maşini specializate.
Andry

Motocicleta: XRV750 Gri-Negru

Mesajde raoulserban » Lun Oct 01, 2012 8:37 am

sa inteleg ca jocul acesta e determinat de rulmentul problema? si tot din acest joc se trage si zgomotul?

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ptGvgpVlsZw[/youtube]
raoulserban

Motocicleta: afriKa twin rd04

Mesajde Mihutz77 » Mie Oct 03, 2012 9:15 am

eu cand va spuneam.... Arcurile zornaie pe oala pt ca rulmentul are joc. Nu m-ati crezut. In filmuletul lui raul, se vede clar ce miscare are oala pe rulment.
Mihutz77

Motocicleta: Honda Africa Twin

Mesajde Korben » Mie Oct 03, 2012 9:17 pm

raoulserban scrie:sa inteleg ca jocul acesta e determinatd e rulmentul problema? si tot din acest joc se targe si zgomotul?

Este evident
Si tot evident este ca poate functiona cu jocul ala pana la adanci batraneti
Imagine
Korben

Motocicleta: XRV750 RD07A

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Motor, ambreiaj, transmisie