Rulment ambreiaj

Rulment ambreiaj

Mesajde Sora13 » Joi Iun 30, 2011 9:58 am

buna, cautam si eu in cartea tehnica rulmentul de la ambreiaj evidentiat in poza atasata cu nr. 4 si dupa cateva cautari pe net l-am gasit asa ca il scriu si aici poate mai are si alcineva nevoie: rulment radial cu bile pe un singur rand, necapsat COD 6001.

o zi buna.

Fişiere ataşate

2011-06-29_134045.jpg
Sora13

Motocicleta: XRV 750

Re: Rulment ambreiaj

Mesajde Mihutz77 » Mar Oct 04, 2011 11:08 pm

eu mi-am desfacut ambreiajul zilele trecute. Rulmentul 6001 are rol de rulmet de presiune, uzura lui duce in prima faza doar la usoare zgomote la ambreiere. Atat! Problema multor africane si nu numai, legata de zgomotul de bataie al ambreiajului pe liber e datorat rulmentului pe ace, cu bucsa din oala ambreiajului. Are codul NSK 3530. Din pacate in Europa nu se mai fabrica de cativa ani buni. Am comandat dupa cod la INNA, in Germania si mi-au adus unul care mi-a dat mari batai de cap(neatentia mea si a vanzatoarei) Era unisens. ATENTIE! INNA nu face alt tip de rulment decat unisens. Am avut noroc ca mi l-au stornat(190ron). Am postat si pe forum, debraia doar cand mergeam inapoi :-))
Am gasit in cataloagele producatorului japonez rulmentul cu pricina doar ca nu am gasit in Romania cine sa il importe. Am promisiuni si doar atat.
Singura faza care ma ambitioneaza este ca dupa ce am pus acel rulment, chiar daca era unisens, jocul oalei s-a diminuat considerabil! De la 6-8mm s-a redus la cca 2mm. Vorbesc de un joc nu longitudinal, ci de un joc gen fuleu...adica ca si cum ai trage de un ecran al ceasornicului din zona orei 6 si ai impinge simultan de zona orei 12.
Unii spun ca nu rulmentul acesta ar fi cauza bataii ci arcurile din spatele oalei. Eu inclin sa cred ca uzura arcurilor respective, in prima faza duc la un schimb retroactiv si nu numai, al treptelor, mai zgomotos(cloncanit). Deocamdata ma dau cu ea asa dar sunt cu antenele intinse in cautarea unui nsk 3530. Daca stie cineva care are contacte cu NSK ca poate aduce, eu sunt primul pe lista! :-)
Mihutz77

Motocicleta: Honda Africa Twin

Mesajde ionut » Lun Oct 10, 2011 11:07 pm

salut Mihut,dar la honda cat costa?
ionut

Motocicleta: XRV 750

Mesajde Mihutz77 » Mar Oct 11, 2011 1:13 am

te referi la rulmentul cu ace?
Pai sa mor daca iti pot da un raspuns corect...Ieri m-a sunat o ametita de la un importator care mi-a spus ca ma cost ceva de genu' 140euro...i-am spus ca vreau doar rulmentul, de blonda insotitoare nu am nevoie...:-) A ramas ca revine cu un pret "normal", eu nu o cred! In catalogul NSK e un rulment absolut normal, fara costuri aiurea. Cred ca doar la import ma va costa ceva. Am sa comand vreo 4-5 buc, sunt convins ca nu sunt singurul care il vrea. Impartim transportul, aferent pretului de achizitie.
Mihutz77

Mesajde Korben » Mar Oct 11, 2011 9:22 am

Mihutz77 scrie: Am sa comand vreo 4-5 buc, sunt convins ca nu sunt singurul care il vrea. Impartim transportul, aferent pretului de achizitie.

Do it!
Si eu voi demonta ambreiajul la iarna, si presupun ca voi avea nevoie si eu de rulment fara blonda :roll:

Hai ma Mihutz, completeaza si tu locatia la profil, sa stiu de unde sa te iau 8-)
Imagine
Korben

Motocicleta: XRV750 RD07A

Mesajde Mihutz77 » Mar Oct 11, 2011 11:54 pm

Locuiesc la cativa km de Brasov, in Lunca Calnicului. Deocamdata. :-)

O mai sun pe coana din Sibiu, sa vad daca mai are ceva noutati.
Mihutz77

Mesajde Mihutz77 » Joi Oct 13, 2011 10:13 pm

Am primit in seara asta un raspuns de la NSK. Adica de la Primera. NSK este reprezentat in Romania de Primera. Mi-au spus ca NSK-ul nu oferteaza pt Europa acest rulment NSK RLM 3530. In schimb, imi pot da un rulment cu o cota asemanatoare: 35-45-30 in loc de ce am eu nevoie 35-42-30. Asta inseamna ca trebuie sa strunjesc sau sa alezez din bucsa care e in oala ambreiajului. Deocamdata o vad ca o ultima solutie. Le-am cerut totusi sa se intereseze pt o comanda speciala in Japonia pt rulmentul original. Pretul pt el? 13 euro fara tva! Merita, nu?
Mihutz77

Mesajde Korben » Joi Oct 13, 2011 11:26 pm

Mihutz77 scrie:35-45-30 in loc de ce am eu nevoie 35-42-30. Asta inseamna ca trebuie sa strunjesc sau sa alezez din bucsa care e in oala ambreiajului. Deocamdata o vad ca o ultima solutie. Le-am cerut totusi sa se intereseze pt o comanda speciala in Japonia pt rulmentul original. Pretul pt el? 13 euro fara tva! Merita, nu?

Eu dau 13 euro plus TVA, ca merita, deci pe mine poti conta daca dai comanda comanda
Nici nu ma gandesc sa ma ating de bucsa, care oricum are uzura
Imagine
Korben

Motocicleta: XRV750 RD07A

Mesajde Mihutz77 » Joi Oct 13, 2011 11:54 pm

Cred ca ai inteles ceva gresit! 45 este diametrul exterior! Bucsa exterioara rulmentului nu are cum sa se uzeze, acolo e cota de rulment! Bucsa interioara se poate uza, acolo ruleaza acele rulmentului dar costa doar 6 euro(pret aprox la Kampur, in Brasov)
Mihutz77

Mesajde Mihutz77 » Joi Oct 13, 2011 11:55 pm

35 diametru interior,
42- exterior
30 grosime
Mihutz77

Următorul

Înapoi la Motor, ambreiaj, transmisie